Στόχος του διαγωνισμού είναι να αναδείξει και να επιβραβεύσει τις πρωτότυπες ιδέες που συμβάλουν στην ανάπτυξη της νέας καινοτόμας επιχειρηματικότητας, με τους συμμετέχοντες των οποίων θα διακριθεί η επιχειρηματική τους πρόταση (60 συμμετέχοντες ατομικά ή ομαδικά), να έχουν την δυνατότητα να συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Επιχειρηματικές Φωλιές» το οποίο θα υλοποιηθεί από τους Διοργανωτές στην περιοχή των Σερρών, Κιλκίς και Πέλλας ως εξής:
![Επιμελητήριο Σερρών Επιμελητήριο Σερρών](https://www.serreschamber.gr/wp-content/uploads/2021/11/ΕΒΕΣ_ΥΨΗΛΗ-ΑΝΑΛΥΣΗ.jpg)